Finance pro radost

5 Tipů Jak zvládnout září a nástup dítěte do školy bez nervů a bez dluhů

28.8.2023 3999x (naposledy 25.4.2024 01:53) 0 Jak na FINANCE, DLUHY, POJIŠTĚNÍ

Jak zaplatit dětem školu, kroužky, doma všechny složenky, aby vám ještě zbylo? Září je jedním z finančně nejnáročnějších měsíců v roce. Nákupy pomůcek pro děti do školy, placení kroužků a volnočasových aktivit, do toho samozřejmě pravidelné složenky. Když se k tomu v polovině měsíce přidají první reklamy zmiňující Vánoce a dárky, máte pocit, že tohle vaše peněženka prostě nemůže unést. Jak na to, aby vás září nezahnalo do dluhové pasti?

  • Nadešel školní rok a s ním i povinnost rodiče připravit dítě do školy. Když před pár lety nastupovala moje dcera do první třídy, byla jsem tak trochu "ztracená". Pocity rodiče, který vede své dítě do první třídy, zná asi každý, kdo má děti školního věku. Prožíváte zvláštní období euforie, které vůbec nevíte z čeho pramení, vždyť vašemu dítěti končí čas hraní a začíná nikdy nekončící období povinností.

  • Sama na sobě jsem si uvědomila, jak jsem v tomto období/stavu byla ovlivnitelná a jednoduše manipulovatelná.

  • ANO, dítě potřebuje aktovku, psací potřeby, penál, desky na písmenka, desky na sešity, sešity, obaly na sešity a pracovní sešity, cvičební úbor, přezůvky do třídy, a to jsme jen na začátku seznamu, který mi dali ve škole už při zápise do 1.třídy. Když jsem to spočítala, byla jsem na 10 000 korunách a to mi ještě leccos chybělo.

Copak jsou školní povinnosti tak velký zásah do rozpočtu rodiny a měli bychom si na ně šetřit a dělat rezervy?


Dívaje se na seznam věcí do školy, obchody plné regálů a košů školních potřeb, které jsou většinou hned při vstupu do obchodu a označeny červeně, abychom je nepřehlédli, protože se v tomto čase jedná o akční zboží (aktuální forma a označení zboží tímto způsobem je jednou z nejzákladnějších a nejefektivnějších manipulativních obchodních technik ze strany obchodníků) a svůj euforický stav, rozhodla jsem se zabrzdit.

  • ANO, mohla bych vzít seznam věcí, koupit vše a utratit veškeré naspořené/rezervní prostředky, které mi slouží jako jistota finančního bezpečí v časech zlých, ale NE, rozhodla jsem se být racionální, praktická a hlavně obezřetná.

Jak postupuji dnes - mých 5 tipů


1. Z celého seznamu věcí vyberu jen ty, které jsou nutné v prvních dnech školy /za mě tedy/: aktovka, penál a přezůvky.

2. Aktovku nekupuji v obchodě podle akčních slev, ale zeptala jsem se známých, kteří mají školáky, jaké mají zkušenosti s aktovkami, co by mi doporučili nebo naopak čeho by se vyvarovali, a pak jsem si doporučenou aktovku objednala přes internet. Aktovku mi přivezli až domů, byla o 30% levnější než v obchodě s penálem zdarma a já ušetřila i za dopravu někam jezdit.

3. V obchodech (při nákupu potravin) nekoukám na koše a regály se školními potřebami, a to z toho důvodu, abych se nenechala ovlivňovat AKCEMI a nekoupila věci, pro které tam nejdu. Možná se jen ze zajímavosti kouknu, co vše tam mají a za kolik, ale POZOR - pokud sleduji cenu, musím sledovat i kvalitu. To, že si sešit vyrobený v Číně, mohu koupit o pár korun levněji, neznamená, že má tu správnou gramáž. Všimli jste si, že mají sešity různou šířku (váhu) a kvalitu papíru?

4. Další vybrané věci ze seznamu pro první dny koupím buď v menším papírnictví, kde se na to specializují a mohu se více dozvědět o kvalitě výrobku a zkušenostech ostatních zákazníků s danými školními potřebami, nebo přes internet.

5. Zbylé věci ze seznamu koupím, až jak bude přicházet ve škole jejich potřeba. Cena v obchodě se za tu dobu nijak významně nezmění a mně se rozloží výdaje na školní potřeby do více měsíců, čímž zůstane dost peněz na kroužky, neutratím své rezervy a nezruinuje mi to můj rozpočet.

Přílohy

Soubor Velikost Typ
zari.jpg 258.9 kB
MH - skola.jpg 234.83 kB

Přihlaste se k odběru novinek a objevujte s námi svět financí

Jméno: Email: Email: