Finance pro radost

ČÍM JE LEPŠÍ PLATIT - KARTOU NEBO PENĚZI?

3.8.2019 2505x (naposledy 4.10.2023 07:36) 1 FINANČNÍ PORADNA a MENTORING

Je rozdíl, jestli platíme kreditní kartou, nebo používáme při placení hotovost? Vždyť přece v obou případech utratíme stejnou částku, že ano? Výzkumy však ukazují, že v tom rozdíl JE.

  • Při placení kreditní kartou máme totiž větší ochotu peníze vydat. Při jejím používání děláme větší nákupy a necháváme mnohem větší spropitné. Také jsme v případě kreditní karty nakloněni podceňovat, nebo dokonce zapomínat, kolik peněz jsme utratili a kde to bylo. Ano, uhodli jste – naše nejpoužívanější platební metoda je právě placení kreditní kartou.

A jak to dělám já?

Hotovost používám v zásadě u menších částek tj. u plateb do 1000,- Kč. Vyšší částky pak platím debetní kartou, abych měla přehled o platbách, které jsou vyšší hodnoty (a pro mě i materiální) na jednom místě tj. na bankovním výpise. Kreditní kartu vůbec nevlastním. Debetní karta je taková, která vám dovolí utrácet jen to, co na účtu skutečně máte. Jsem odpůrce dluhů, proto u mě platí „na co nemám, to si prostě nekupuji“. Pokud bych však po nějaké věci skutečně moc zatoužila, pak volím mezi dvěma možnostmi – 1. Seženu si nějaký přivýdělek, který mi přinese zvýšený příjem a ten si na danou věc celý odložím nebo 2. Uskromním se v ostatních výdajích, abych si na vytouženou věc rychleji našetřila a pak si ji s radostí, možná už i za lepší cenu, koupím. Pokud bych na nákup moc spěchala, pak spojím obě možnosti do jedné. „Přivýdělek i uskromnění“ a mohu si vysněnou věc za daleko kratší dobu koupit ,-). Někdy se mi stane, že čekáním se sníží i můj zájem o „vysněnou“ věc a pak jsem ráda, že jsem se v nákupu na začátku neukvapila. Našetřené peníze, pak vložím do železné rezervy, na kterou nikdy nesahám, protože ta slouží k jiným účelům, a to k zabezpečení.

Mohlo by vás také zajímat:

Jak vznikla kreditní karta

http://www.financeproradost.cz/clanek/jak-vznikla-kreditni-karta

Co by měl každý vědět o platebních kartách

http://www.financeproradost.cz/clanek/co-by-mel-kazdy-vedet-o-platebnich-kartach

Přílohy

Soubor Velikost Typ
penize.jpg 125.16 kB

Přihlaste se k odběru novinek a objevujte s námi svět financí

Jméno: Email: Email: