Finance pro radost

CO JE TO BITCOIN?

1.9.2017 2889x (naposledy 23.9.2020 20:29) 1 Jak na FINANCE, DLUHY, POJIŠTĚNÍ

V posledních letech se stále častěji hovoří o nových alternativních měnách, které označujeme jako „virtuální měnu“ nebo „kryptoměnu“. Prvním nejznámějším a nejvíce obchodovaným platidlem je Bitcoin (BTC). Na jakém principu virtuální měny fungují? Jak je získat? A jsou bezpečné?

  • Koncept virtuální měny byl poprvé popsán člověkem pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Je postaven na principu peer-to-peer sítě (klient-klient) a tento měnový systém tedy nemá žadnou nadřazenou kontrolu, která by měnu regulovala. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Bitcoin byl v srpnu 2013 v Německu oficiálně uznán jako tzv. „soukromá měna“, není tedy přímo doporučovaný ani podporovaný, ale je uznaný hlavně kvůli daním z příjmu této kryptoměny. V ČR zatím nejsou virtuální měny zakotveny legislativně ani daňově.

  • Získat bitcoiny kromě jejich nákupu (k 3.10.2016 cena EasyCoin za 1 BTC hotově prodej 15.355,- Kč a nákup 13.878,- Kč) můžete tzv. těžením (mining). Jednoduše získáte speciální hardware, zapojíte ho a pomocí něho jsou bitcoiny převáděny z účtu na účet a vytvářeny nové. Těžit můžete sami, co je bohužel zdlouhavé a stane se, že bitcoiny nemusíte měsíce získat. Proto je lepší zapojit se do tzv. poolu a zde těžit s ostatními a pravidelně bitcoiny získat. Zapomeňte na pohádkové růsty vložené investice o deseti či stonásobky procent, na to už je pozdě. Dá se vydělávat na menších výkyvech rychlým nákupem a prodejem. Pro nákup bitcoinů v hotovosti můžete využít síť Bitcoinmatů nebo uhradit platbu v síti prodejen GECO. Pro nákup Bitcoinů bezhotovostně stačí vyplnit požadované údaje a odeslat požadovanou částku v CZK na účet u firmy, která se obchodnováním s bitcoiny zabývá. Bitcoiny Vám smění, jakmile dostanou zprávu z banky, že byla častka připsána (směna probíhá podle aktuálního kurzu v době připsání částky).

Co virtuální měny nejsou:

  • plnohodnotnou národní měnou – nevydává je, ani za nimi nestojí žádná centrální banka,

  • peněžní jednotkou žádného existujícího státu, v žádném státě nemají charakter zákonného platidla,

  • peněžními prostředky ve smyslu zákona o platebním styku.

Co virtuální měny jsou:

  • představují hodnotu, která je vyjádřená digitálně,

  • jsou používány jako zvláštní prostředek směny,

  • mohou být evidovány nebo obchodovány v elektronické podobě.

Virtuální „měny“ tedy nejsou měny a mají své příznivce i odpůrce. Jsou vhodné na provedení rychlé platby za velmi nízké transakční náklady. Hodnota virtuálních měn značně kolísá, proto nejsou vhodné jako uchovatel hodnoty. S virtuálními měnami je také spojeno množství podvodů a krádeží, které ovlivňují jejich širší rozšíření. V ČR je možno určité nákupy a služby platit touto digitální měnou. Její rozšíření se neustále zvyšuje. Další virtuální "měny", s kterými se vedle Bitcoinů můžeme setkat jsou Ripple (XPR) nebo Litecoin (LTC).

Diskuse

To je hezký článek, přehledně popsáno a tak je to nejlepší. Občas narážím na velmi složitě popsané články a to mám potom hlavu jako pátrací balón :D Tady je to taky tak pěkně přehledné. Každopádně se o btc teprve začínám zajímat, ale vtahuje mě to čím dál víc.

Erikk | 30.8.2019 11:10 | Citovat »
Komentovat
 
 

Přihlaste se k odběru novinek a objevujte s námi svět financí

Jméno: Email: Email: