Finance pro radost

CO JE TO DLUHOPIS - OBLIGACE - BOND?

16.1.2018 5529x (naposledy 23.1.2021 17:36) 0 Jak na FINANCE, DLUHY, POJIŠTĚNÍ

DLUHOPIS, OBLIGACE i BOND je označení pro jedno a totéž - PŮJČKU. Rozdílné slovní označení je důsledkem toho, odkud k nám dané slovo doputovalo. Obligace vychází z latinského slova obligó nebo-li váži, zavazuji a slovo bond je anglický překlad slova dluhopis. V praxi se nám však zaužívaly všechny tři názvy, což často vyvolává dojem zcela odlišných věcí.

DLUHOPIS je forma půjčky, kterou upravuje samostatný zákon (Zákon o dluhopisech č. 190/2004 Sb, ve znění pozdějších předpisů). Na jedná straně stojí dlužník = emitent, na straně druhé věřitel = investor. Vlastností dluhopisu vydaného v ČR, na rozdíl od půjčky, je jeho neomezená převoditelnost, tedy vlastník se může měnit, aniž by na to měl emitent (dlužník) vliv.

JAK FUNGUJE DLUHOPIS?

Dluhopis je cenný papír nějakého emitenta (dlužníka), který slibuje, že tomu, kdo si dluhopis koupí, bude vyplácen nějaký výnos, nejčastěji ročně, a že daný dluhopis odkoupí zpět za jeho nominální hodnotu v určený čas (např. za pět let).

JAKÉ MÁME DLUHOPISY?


  • Státní dluhopisy - tento typ dluhopisů je charakterizován nižším úrokovým výnosem (kupónem), ale i nižším rizikem, které je spojeno s možným bankrotem státu.

  • Korporátní dluhopisy (podnikové) - vzhledem k náročnosti procesu uvedení primární emise na trh, vydávají podnikové obligace pouze velké a známé společnosti nebo banky s dobrým ratingem. Obecně se jedná o dluhopisy s vyšším výnosem a vyšším rizikem než-li dluhopisy státní.

  • Komunální dluhopisy

Poslední novela zákona o dluhopisech umožňuje emitovat dluhopisy v podstatě komukoli, a to již bez souhlasu České národní banky. Jediným omezením je počet (jakkoli potenciálně) oslovených investorů. Do 150 osob není potřeba dalších formalit, nad tento počet je vyžadován prospekt emitenta schválený ČNB.

JAKÁ JE SPLATNOST DLUHOPISU?


  • Pokladniční poukázky - doba splatnosti kratší než jeden rok

  • Krátkodobé - doba splatnosti do 5 let

  • Střednědobé - doba splatnosti 5 - 10 let

  • Dlouhodobé - doba splatnosti větší než 10 let

    obrázek: ukázka dluhopisu

Diskuse

Zatím žádné komentáře - buďte první!

Komentovat
 
 

Přihlaste se k odběru novinek a objevujte s námi svět financí

Jméno: Email: Email: