Finance pro radost

DÁ SE NA VLASTNÍ BYDLENÍ NAŠETŘIT?!

17.6.2014 6260x (naposledy 11.12.2023 10:20) 1 Jak na FINANCE, DLUHY, POJIŠTĚNÍ

Češi by si na nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních uspořili za zhruba sedm let, pokud by si dávali stranou celý hrubý plat. K pořízení takového bytu by bylo třeba 7,2násobek průměrného ročního hrubého platu.

Vyplývá to ze studie společnosti Deloitte s názvem Property Index, která analyzovala vývoj cen nemovitostí ve 14 zemích Evropy, Ruska a Izraele. Ceny nových bytů v Česku se podle této studie průměrně pohybují kolem 32 556 korun za metr čtvereční, což je nejvíce ze zemí v regionu. Průměrný bytový fond v Evropské unii se loni nepatrně zvýšil na téměř 476 bytů na 1 000 obyvatel. Největším bytovým fondem z porovnávaných zemí disponuje Španělsko (18 procent nad průměrem EU), naopak nejmenším Polsko (25 procent pod průměrem). Nejvíce nových bytů se loni stavělo v Rusku, kde se dokončilo 6,5 bytu na 1 000 obyvatel. Nejméně nových bytů loni vyrostlo v Maďarsku a ve Španělsku, kde stále doznívá realitní krize.

zdroj: Bankovnictvionline.cz

Komentář MH: "Pokud to mají bankéři takto spočítané, pak není lepší si začít tvořit rezervu (spoření) na skutečně vlastní bydlení od útlého mládí než se vzdát své finanční svobody a upsat se ke splácení hypotéky na dalších 20 - 25 let?" Pokud mi pomohou i rodiče a přidá se příjem partnera, dokážeme si vlastní bydlení skutečně koupit za své a ve věku, kdy jsme připraveni se skutečně usadit."

"Kdo neumí spořit, nebude umět ani splácet." Marcela Hrubošová

Přihlaste se k odběru novinek a objevujte s námi svět financí

Jméno: Email: Email: