Finance pro radost

DÁ SE NA VLASTNÍ BYDLENÍ NAŠETŘIT?!

17.6.2014 4792x (naposledy 4.3.2021 16:44) 1 Jak na FINANCE, DLUHY, POJIŠTĚNÍ

Češi by si na nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních uspořili za zhruba sedm let, pokud by si dávali stranou celý hrubý plat. K pořízení takového bytu by bylo třeba 7,2násobek průměrného ročního hrubého platu.

Vyplývá to ze studie společnosti Deloitte s názvem Property Index, která analyzovala vývoj cen nemovitostí ve 14 zemích Evropy, Ruska a Izraele. Ceny nových bytů v Česku se podle této studie průměrně pohybují kolem 32 556 korun za metr čtvereční, což je nejvíce ze zemí v regionu. Průměrný bytový fond v Evropské unii se loni nepatrně zvýšil na téměř 476 bytů na 1 000 obyvatel. Největším bytovým fondem z porovnávaných zemí disponuje Španělsko (18 procent nad průměrem EU), naopak nejmenším Polsko (25 procent pod průměrem). Nejvíce nových bytů se loni stavělo v Rusku, kde se dokončilo 6,5 bytu na 1 000 obyvatel. Nejméně nových bytů loni vyrostlo v Maďarsku a ve Španělsku, kde stále doznívá realitní krize.

zdroj: Bankovnictvionline.cz

Komentář MH: "Pokud to mají bankéři takto spočítané, pak není lepší si začít tvořit rezervu (spoření) na skutečně vlastní bydlení od útlého mládí než se vzdát své finanční svobody a upsat se ke splácení hypotéky na dalších 20 - 25 let?" Pokud mi pomohou i rodiče a přidá se příjem partnera, dokážeme si vlastní bydlení skutečně koupit za své a ve věku, kdy jsme připraveni se skutečně usadit."

"Kdo neumí spořit, nebude umět ani splácet." Marcela Hrubošová

Diskuse

Zaprvé bankéři vycházejí z průměrné hrubé mzdy, ze které člověk nespotřebuje ani korunu na nic jiného než na spoření na bydlení. Jde jen o teoretickou hru s čísly, která nic nevypovídá o možnostech skutečného jednotlivce skutečně si našetřit na svůj byt. Je to spíše porovnávání nějakých makroekonomických ukazatelů jednotlivých zemí. Ani nespočítali, na kolik let by to vycházelo, kdyby uvažovali čistou mzdu.

Kolik by tedy měli rodiče spořit dítěti "od útlého mládí", aby si mohlo v dospělosti koupit svůj byt? Předpokládá takový model, že rodiče mají svoje vlastní bydlení už nějak vyřešené a zaplacené? Nebo splácejí svou hypotéku a vedle toho ještě spoří dětem na jejich byty? Nepomůže dětem i to, že jednou v budoucnu po rodičích jejich byt zdědí? Jak mají nyní bydlet rodiče, aby neutráceli za svou hypotéku a mohli dětem spořit na byt? Jak je to v tomto modelu s inflací, jsou rodiče schopni naspořit tolik, aby se za to za 30 let opravdu dal koupit byt? Moji rodiče se celé mé dětství uskrovňovali, aby mi mohli spořit a do mých 18 let mi naspořili 20 tisíc korun. Stejnou částku mé sestře, která si ještě za komunistů za ty peníze koupila vybavení do půlky bytu. Já jsem ale o pár let mladší a pak jsem ještě déle studovala, hádejte, co jsem si za to na konci devadesátých let asi tak mohla pořídit já. V zemi, kde se každých 20-30 let mění režim a měna, a kde nevím, co si za tisícovku koupím za deset let, si nedovedu představit, jak bych dítěti spořila na koupi vlastního bytu. Ale dovedu si představit, že koupím na hypotéku byt už teď, kdy je dítě malé, budu ho pronajímat, z nájmu tu hypotéku splácet, a až bude dítě velké, nedostane inflací znehodnocené peníze, ale byt, ve kterém buď bude bydlet, nebo ho prodá a koupí si jiný, ale dostane za něj tržní cenu odpovídající situaci za 30 let.

Alena Vlachová | 17.6.2014 09:59 | Citovat »
Komentovat
 
 

Přihlaste se k odběru novinek a objevujte s námi svět financí

Jméno: Email: Email: