Finance pro radost

"MAMI, TATI, CO JE TO FINANČNÍ GRAMOTNOST?"

5.2.2018 2383x (naposledy 25.4.2024 01:00) 0 Jak na FINANCE, DLUHY, POJIŠTĚNÍ

„Mami, tati, co je to finanční gramotnost?“ ptá se sedmiletý Toník, který si zrovna ze školy přinesl rozvrh nových předmětů. „To víš, Toníku, to je, aby ses naučil, jak s penízkama hospodařit a neutrácet za hlouposti.“ říká maminka. „A taky, aby sis vždy půjčil za rozumný úrok.“ dodává tatínek. Toník se odmlčí, chvíli přemýšlí a pak se zeptá znovu: „Takže když nebudu utrácet za hlouposti a vždy si dobře půjčím, tak budu bohatý jako strýček Skrblík (postavička z kačera Donalda) a budu se koupat v penězích?“

Maminka s tatínkem jednohlasně vykřiknou: „To NE, ale....“, nevědí, co by malému Toníkovi na to více řekli. Oni sami se v penězích nekoupou a ani nevědí jak Skrblík k majetku přišel, co ho to stálo a co ho to denně stojí. Jaké to je, být majetný, neotáčet každou korunu, nestrachovat se o splacení půjčky na dům, auto, sedačku v obýváku, nebát se, že ztratím práci, protože zaměstnavatel málo platí a mluví se o tom, že vzhledem k situaci na trhu se bude propouštět.

Co byste vašim dětem odpověděli vy?

Děti si vzor a vztah k penězům berou z rodiny. Jak se chováte vy, tak se jednou budou chovat vaše děti. Nemusíte dětem nic říkat či vysvětlovat, děti se v tomto případě učí pouhým napodobováním. Svým osobním vzorem učíte děti, jak být finančně zabezpečení nebo také jak být finančně zadlužení.

  • I když se finanční odvětví u nás rozvinulo až po roce 1989 a o finanční gramotnosti se začalo mluvit po roce 2004 vstupem do Evropské unie v rámci směrnic OECD, finanční nauka je tady tisíce let. Znali ji všichni králové, šlechta, církev, židé, měšťanstvo, obchodníci či buržoazie (označení pro podnikatele). Předávala se z otce na syna. (Tady se omlouvám všem ženám, že nejsou zmíněny, ale bohužel i my jsme byly majetkem, a tudíž bez práv a bez možnosti vzdělání.)

V čem tedy spočívá finanční nauka poplatná v jakékoliv době? Co bychom měli učit naše děti, aby nežily jako otroci moderní doby tj. lidé svázaní půjčkami, ale přiblížili je životu strýčka Skrblíka? Nemusí se nutně koupat v penězích, ale měly by v dospělosti dokázat zabezpečit sebe a své rodiny, a uchovat si vlastní svobodu. Nejsme dnes už ničí otroci/nevolníci/podaní a nenarodili jsme se, abychom chodili od rána do večera do práce /a to až do smrti/ a věřili na lepší zítřky, i přesto že nás o tom staletí přesvědčovali, proto to neučme ani naše děti.

Co bych odpověděla Toníkovi na otázku já a co bych ráda naučila všechny rodiče, kterým není lhostejný život jejich dětí?

„Toníku, vše co se potřebuješ o finanční gramotnosti naučit, skrývají tato čtyři písmena VŘSR. Čtyři písmena rovná se čtyři základní dovednosti. První dovednost označena V je: musíš se naučit jak se dají peníze vydělat. Existuje x-způsobů a ty si pro sebe vybereš ty, které jsou Ti nejbližší, aby tvůj život nebyl závislý jen na jednom příjmu, protože výdaje na život budeš muset platit každý den. Druhá dovednost označena Ř je: musíš se naučit vydělané peníze správně rozdělit tj. řídit. Třetí dovednost označena S je: musíš se naučit jak peníze spravovat, jak s nimi hospodařit, aby jsi neplatil příliš mnoho za příliš málo. Pamatuj, abys byl jednou boháčem, musíš být na začátku dobrým hospodářem. Čtvrtá dovednost označena R je: musíš se naučit uspořené peníze rozmnožovat tj. přeměnit na majetek, který tě bude živit. Pamatuj, kdo jen spoří, nemá nic! Musíš nechat peníze pracovat za sebe.“

autor: Marcela Hrubošová

OBJEVUJTE SVĚT FINANCÍ A UČTE SE S NÁMI!

http://akademie.financeproradost.cz

Kdo chce mít pod čepicí, učí se s námi! ,-)

Přihlaste se k odběru novinek a objevujte s námi svět financí

Jméno: Email: Email: