Finance pro radost

OTÁZKY A ODPOVĚDI: JAK SE NAUČIT ŠETŘIT

20.8.2014 6037x (naposledy 9.3.2021 08:01) 4 FINANČNÍ PORADNA a MENTORING

FINANČNÍ PORADNA: JAK SE NAUČIT ŠETŘIT?

Máte na účtu nulu? Nebo jste dokonce v mínusu? Po tomhle článku už nebudete.

Otázka:

Finanční expertky Marcely Hrubošové, autorky a zakladatelky serveru Finance pro radost, se její klientky nejčastěji ptají, jak to udělat, aby na účtu neměly pořád prázdno. Případně aby se po letech dostaly zpátky do plusu. Otázka na tento týden je proto zřejmá: Jak se naučit šetřit?

Odpověď:

Když mi bylo osmnáct let, dostala jsem od rodičů peníze, které mi léta spořili po pár stovkách na vkladní knížce. Bylo to v době, kdy má první výplata byla 2.000 Kč a naspořená částka od rodičů činila 18.000 Kč. Cítila jsem se neuvěřitelně bohatá a nezávislá. Peníze ale velmi rychle zmizely. Za 2.200 korun jsem si konečně mohla koupit kolo a zbytek jsem víceméně „musela“ odevzdat bratrovi, protože potřeboval každou korunu na koupi pozemku. Nezbylo mi vůbec nic. Tato zkušenost mi však přinesla nové poznání a naučila mě, že i po malých částkách se dá naskládat pěkná hromádka peněz. Na ten pocit svobody a nezávislosti, když člověk peníze má, nikdy nezapomenu.

Hned od následující výplaty jsem se rozhodla odkládat si část výplaty bokem a vytvářet si svoje vlastní bohatství. Na začátku jsem si odkládala 500 Kč a jak mi plat rostl, dosáhla jsem až na částku 1.500 Kč. Tuto částku spořím dodnes, i když můj příjem daleko převyšuje původní dva tisíce. Je to takzvaná částka "ŽELEZNÉ REZERVY", na kterou nikdy nesahám. Vedle toho samozřejmě spořím podle pravidla rozdělení příjmu 1-7-2 (1=10% odměna pro mě, 7=70% režie života, 2=20% spoření a rezervy). ŽELEZNÁ REZERVA je opravdu železná, tzn. že do svého obyčejného každodenního života ji vůbec nezapočítávám. Když se mě na jednom semináři jedna paní zeptala, co dělám, když se dostanu na účtu na nulu, chvíli jsem koukala nechápavě, protože jsem si hned neuvědomila, že mnoho lidí si železnou rezervu vůbec nedělá.

ŽELEZNÁ REZERVA je spodní linka mého účtu neboli částka, pod kterou se nikdy nedostávám. I ve špatných dnech, pokud jsem zdravá a mohu pracovat, se snažím získat chybějící peníze jiným způsobem, než brát z železné rezervy, ta je pro mě zkrátka zakázaným územím. Pokud mám tedy za léta odkládání určité částky naspořeno například 100 000 Kč, pak moje nula začíná na hranici 100 000 Kč. To znamená, že skutečnou nulu nikdy nezažívám. Železná rezerva je pro mě jistotou, oporou a pomocí, pro časy, kdy může být ještě hůře.

Co tedy dělat, aby váš účet nebyl na nule? 3 základní pravidla zní:

  • VYTVÁŘEJTE SI ŽELEZNOU REZERVU!

Z každé výplaty si dejte bokem nějakou částku, která vás nijak nezatíží, ale budete ji spořit pravidelně. Využijte proto například některý z finančních produktů podporovaný státem, třeba stavební spoření. Na nějakou dobu vám znemožní na peníze sahat, něco vám stát i přispěje (například u stavebního spoření až 2000 Kč ročně) a naučí vás zacházet s penězi, s nimiž nemůžete počítat teď hned.

  • NA "ŽELEZNOU REZERVU" NIKDY NESAHEJTE!

Pokud jste zdraví a můžete pracovat, vždy je možné získat peníze jinak než sahat do železné rezervy.

  • ZAPOMEŇTE NA "ŽELEZNOU REZERVU" A HRANICI NULY SI POSUŇTE NAD NI!

Nastavte si trvalý příkaz na zasílání pravidelné částky "železné rezervy" a nechte automat pracovat za vás. Zapomeňte na železnou rezervu a hranici nuly posuňte až za ni. Nechte se obdarovat pocitem nezávislosti a vlastního bohatství vždy jedenkrát za rok, kdy vám přijde výpis z účtu a na něm stále narůstající částka ŽELEZNÉ REZERVY.

Diskuse

Výborne prepracovaný projekt ako ušetriť. Ovšem je nutná finančná disciplína.

frantisek durdik | 20.8.2014 15:40 | Citovat »

Dobrý den, paní Hrubošová

vaše články jsou dlouhodobě velmi podnětné a opravdu praktické...sama učím pro nezaměstnané pravidelně finanční gramotnost (již jsem Vám psala) a určitě toto aktuální téma s Vaším dovolením použiju.

Samozřejmě téma hospodaření a tvoření domácího rozpočtu pravidelně probíráme, ale máte to moc pěkně shrnuté i s osobním příběhem, což vždy lidi zajímá.

Váš web jsem zahrnula do seznamu těch "zajímavých" a "lidsky pochopitelných"-a předávám všem lidem, které školím v písemné podobě.

Přeju mnoho dalších takových zajímavých témat a ráda bych se zeptala, zda máte nějaké zajímavé semináře u nás na Moravě, ráda bych se některého zúčastnila:-)

S pozdravem Ing. Ivana Némethová, Vsetín

Ivana Némethová | 21.8.2014 08:15 | Citovat »

Vazena pani Ivanko,

dekuji mnohokrat za velmi mila slova a mate muj plny souhlas posouvat poskytnute clanky/rady dal :-)). Seminare na Morave zacinam pripravovat, protoze se mi ozyva stale vice zajemcu z vaseho kraje :-). Obsah seminaru vsak jiz dnes muzete cerpat i prostrednictvim e-Seminaru na Akademii Finance pro radost, coz jsou profesionalni a hravou formou vytvorene videa, ktera plne nahrazuji zivy seminar. Byla vytvorena na podnet Slovenskeho funclubu, ktery mel zajem ziskat stejne znalosti jako ucastnici v Cechach ,-). Vyzkousejte a nebudete zklamana. Samozrejme se s Vami velmi rada uvidim i pri zivem seminari. Budu velmi rada za Vasi dalsi jakoukoliv zpetnou vazbu ci namet. Preji Vam krasny den. marcela

Marcela Hrubošová | 26.8.2014 14:19 | Citovat »

Dobrý den, Marcelo,

děkuji za příjemnou odpověď:-) a ráda bych věděla, zda nejdu více videí, na které mě odkazujete...(našla jsem jen jedno:JAK SI POSTAVIT ÚSPĚŠNOU A PROSPERUJÍCÍ FIRMU) nebo špatně hledám?

Mám ale i další námět pro článek do diskuse: jak mají sestavovat domácí rozpočet nezaměstnaní neboli jak mají efektivně šetřit (nevím, zda pravidlo 1-7-2 je pro jejich sociální dávky nebo podporu zcela uspokojivé:-(

Děkuji za jakýkoli příspěvek a podnět i ze strany čtenářů:-)

Zdravím a těším se na semináře na Moravě...Ivana

Ivana | 27.8.2014 13:11 | Citovat »
Komentovat
 
 

Přihlaste se k odběru novinek a objevujte s námi svět financí

Jméno: Email: Email: