Finance pro radost

OTÁZKY A ODPOVĚDI: JAK ŠETŘIT, KDYŽ NENÍ Z ČEHO?

3.9.2014 4768x (naposledy 24.4.2024 23:30) 1 FINANČNÍ PORADNA a MENTORING

FINANČNÍ PORADNA: JAK ŠETŘIT, KDYŽ NENÍ Z ČEHO?

Marcela Hrubošová radí, jak spořit, i když se zdá, že na to nemáte.

V jednom z minulých článků odpovídala Marcela Hrubošová na otázku, jak šetřit. V diskusi se objevilo, že pravidla jsou jednoduše pochopitelná a dají se dodržovat, ovšem s jednou podmínkou – že na to máte. Jak ale šetřit, když jste bez peněz? Téma dnešní finanční poradny.

Odpověď Marcely Hrubošové:

Září je období začínání - v nové škole, v nové třídě, ale často i v nové práci. Pokud jste si udělala po škole prázdniny a teprve nyní začínáte práci hledat, nebo jste se nedostala na školu a hledáte uplatnění, případně jste dlouhodobě bez práce stále odkázána na podporu ze strany státu, pak je velmi důležité si i pro toto období nastavit hospodaření se svými finančními prostředky.

Pokud pro pravidelný příjem ze zaměstnání, z podnikání či z investování platí pravidlo pro rozdělení měsíčního příjmu 1-7-2 neboli 1=10% - odměna sobě, 7=70% - režie běžného života a 2=20% - rezervy a spoření, pak pro období, kdy jsme plně odkázáni na podporu ze strany státu, která je ještě časově limitována, platí pravidlo 8-2. Přesně to znamená: 8=80% dáme na režii každodenního života a 2=20% se pokusíme vyčlenit na rezervy pro období, kdy můžeme zůstat bez příjmu úplně.

Pokud nemáte pravidelný příjem z vaší pracovní činnosti, ale jste odkázána na dávky, pak platí tato základní pravidla:

  • Musíte se maximálně uskromnit a žít za méně peněz, než jste byla dosud zvyklá vydělávat.
  • Kontrolujete maximalně všechna vydání a pro toto období odbouráte vše, co plně nesouvisí se základními lidskými fyziologickými potřebami jako je jídlo a bydlení. Patří sem například kino, kultura, koníčky, zbytečné nákupy oblečení, přestože je ve slevě a podobně. Později si vše vynahradíte.
  • Při hledání práce buďte proaktivní. Nestačí jen poslat životopis a čekat, až vás někdo pozve na pohovor. Sama u sebe musíte najít, v čem jste nejlepší a co můžete zaměstnavatelům nebo lidem nabídnout, za co by byli ochotni platit.
  • Je velmi důležité znát cenu své práce. Když něco umíte, máte větší šanci na lepší výdělek.

To nejdůležitější v boji s prázdnou kapsou není zlato, ale vy sama, vaše myšlení a chování. Mějte oči otevřené, využívejte všechny bezplatné příležitosti setkávat se s odborníky, semináře, workshopy nebo besedy, kde se můžete přiučit novým věcem a kde se můžete setkat se zajímavými lidmi a novými možnostmi. Chytrý člověk využije každou přiležitost ke svému zdokonalení, aby mohl lépe vyhovět těm, kteří se na něj obrátí.

Pracujte na sobě, zdokonalujte se, abyste si sama sebe vážila. Tak získáte sebevědomí a pevnou vůli, abyste dokázala všechno, co chcete.

Přihlaste se k odběru novinek a objevujte s námi svět financí

Jméno: Email: Email: