Finance pro radost

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Společný účet s partnerem?

3.5.2014 2865x (naposledy 23.11.2020 20:17) 0 FINANČNÍ PORADNA a MENTORING

SPOLEČNÝ ÚČET S PARTNEREM?

Finanční expertka vám poradí, jak rozdělit peníze v domácnosti, abyste byli oba spokojení.

Marcela Hrubošová, autorka a zakladatelka serveru Finance pro radost, tento týden odpovídá na otázku týkající se financí v partnerském vztahu.

Otázka:

Manžel mi vyčítá, že hodně utrácím a kupuji prý zbytečnosti. Sám je ale nadšeným fotografem a jeho koníček také něco stojí. Nedávno jsem navrhla, abychom si zřídili oddělené účty, což vyvolalo bouři nevole a dokonce se urazil. Jeho argument byl, proč platit dvoje poplatky za dva účty. Má pravdu? Je lepší mít společný účet, nebo se dnes většina párů přiklání k účtům odděleným?

Odpověď:

Slovním označením FINANČNĚ ZAJIŠTĚNÁ ŽENA se v naší společnosti rozumí žena, která má dobře vydělávajícího partnera - muže. Nikdo neočekává, že žena by byla sama sobě finančně soběstačnou, a pokud ano, pak většinou dostane označení kariéristka. Na svých seminářích Finanční akademie - Jak hospodařit s penězi se velmi často setkávám se situací, kdy žena dává veškerý svůj příjem, to je plných sto procent, do domácího rozpočtu a neponechává si ani část pro sebe. A to dokonce ani jako rezervu pro nenadálé životní události, které ji mohou v životě potkat jako jsou například vážná nemoc, ztráta zaměstnání či jiného přijmu, ztráta partnera (smrt, rozvod, rozchod) a podobně. Stává se tak i v úplných maličkostech nesvobodná a závislá na rozpočtu domácnosti, kdy jakoukoliv osobní potřebu musí obhajovat před ostatními jejími členy.

Žena je v naší společnosti ještě stále odměňována méně než muž, a to i za stejnou práci. Poslední statistiky ukazují, že rozdíl v platech je kolem 22%. Pokud má být partnerství mezi mužem a ženou rovnocenné, a to i v oblasti financí, pak by se měli partneři podílet na chodu společné domácnosti a nákladech na život rovnocenným způsobem/poměrem. Co konkrétně to znamená? Ukažme si názorný příklad. Řekněme, že náklady na domácnost včetně všech režií, jídla a dětí jsou 30 000 Kč. Jestliže žena vydělává měsíčně 20 000 Kč a muž 30 000 Kč, pak by měl dát každý z nich procentuálně stejný poměr na jejich úhradu, tak aby součet dal 30.000 Kč. V našem případě dá tedy žena 60% své výplaty tj. 12.000,- Kč, muž dá 60% své výplaty tj. 18.000,-Kč (dohromady 30.000 Kč) a zbylých 40% si každý rozdělí na odměnu sobě (například na koníčka fotografování) a na rezervu pro nenadálé životní události. Každý si tedy vede jak své finance, tak pro společné výdaje na domácnost a společný život mají společný účet.Bankovních poplatků není třeba se bát, některé bankovní domy v České republice už nabízí účty bez poplatků, kdy je možné si finance řídit přes internet a nevznikají tak žádné vedlejší výdaje spojené s poplatky.

Bohužel v současnosti se nejvíc setkávám se situací, kdy dá žena 100% svého příjmu do společného hospodaření, tedy v tomto případě 20 000 Kč, a muž k tomu přidá 10 000 Kč. Většina jeho příjmu (20 000 Kč) mu tak zůstává s myšlenkou, že se jedná o jeho peníze. Žena mu pak musí o peníze říkat, obhajovat útratu za kadeřníka, manikúru, kabelku, boty, což se často stává předmětem výčitek, že utrácí zbytečně. Ženu to pak staví do pozice člověka finančně závislého na partnerovi a neučí ji to s penězi hospodařit, řídit je a vytvářet si vlastní finanční zajištění pro pozdní období života.

Diskuse

Zatím žádné komentáře - buďte první!

Komentovat
 
 

Přihlaste se k odběru novinek a objevujte s námi svět financí

Jméno: Email: Email: