Finance pro radost

POVINNOSTI SPOLUVLASTNÍKA NEMOVITOSTI OD 1.1.2018 - PŘEDKUPNÍ PRÁVO PŘI PRODEJI PODÍLU NA NEMOVITOSTI

14.1.2018 6597x (naposledy 18.10.2019 10:45) 11 Jak na FINANCE, DLUHY, POJIŠTĚNÍ

Všem spoluvlastníkům nemovitostí! Novinka PŘEDKUPNÍ PRÁVO od 1.1.2018. Do 31.12. 2017 mohl každý ze spoluvlastníků nemovitosti prodat svůj spoluvlastnický podíl komukoliv bez souhlasu a přednostního nabídnutí podílu ostatním spoluvlastníkům nemovitosti, to se však od 1.1.2018 změnilo.

S novelou zákoníku 460/2016 Sb., nabývá účinnosti od 1.1.2018 opětovné předkupní právo spoluvlastníků nemovité věci. Předkupní právo se netýká věci movitých.

Co to v praxi znamená?

Pokud se jako spoluvlastník nemovitosti rozhodnete prodat svůj podíl, pak máte ze zákona povinnost tento podíl nabídnout nejdříve ostatním spoluvlastníkům nemovitosti k odkupu. Nabídka musí proběhnout písemnou formou. Pokud ostatní spoluvlastníci nabídku odmítnou, pak musí i toto odmítnutí proběhnout písemnou formou, neboť se toto odmítnutí nově od 1.1.2018 zapisuje do katastru nemovitostí. Až po tomto písemném odmítnutí ze strany všech spoluvlastníků můžete nabídnout nemovitost k prodeji na trhu.

Pozor, pozor! Nabízená cena odkupu na trhu pak musí být stejná (tj. za jakou jste odkup nabízeli ostatním spoluvlastníkům) nebo vyšší než byla uvedena v předkupní nabídce. Pokud se za tuto cenu podíl na nemovitosti na trhu neprodá a cenu změníte (tj. snížíte), musíte opět nabídnout sníženou cenu, tj. provést novou nabídku na předkupní právo, ostatním spoluvlastníkům nemovitosti.

Předkupní právo platí u úplatných i bezúplatných převodů (tj. darování). Vyjímku tvoří převody podílu na osoby blízké (tj. manžel, rodič, sourozenec atd.)

Diskuse

Zdravím vás,

..nabídnout nejdříve ostatním spoluvlastníkům nemovitosti k odkupu. Nabídka musí proběhnout písemnou formou...

Jak postupovat zdali spoluvlastník odmítne dát písemnou formou?

Děkuji za odpověď.

ivo | 20.6.2018 14:54 | Citovat »
"Zdravím vás, ..nabídnout nejdříve ostatním spoluvlastníkům nemovitosti k odkupu. Nabídka musí proběhnout písemnou formou... Jak postupovat zdali spoluvlastník nepřebírá poštu a je nedohledatelný ?
Děkuji za odpověď
Petr König | 6.11.2018 14:03 | Citovat »

Dobrý den

Spoluvlastním nemovitost a rád by sem prodal svůj podíl a svému známé mu,když spoluvlastník má několik exekucí a další není. Tak co se týče té 3 měsíční lhúty na odkoupení podílu mě za jímá jestli ta lhúta ne bude zrušena když se během ní změní spoluvlastník ?

Jěště mě zajímá jestli mi má případná exekuce může zrušit takový to převod ?

Předem děkuji za odpověd.

Hudek Zdeněk | 12.12.2018 21:38 | Citovat »

Dobrý den,

odkupuji 50% nemovitosti od insolvenčního spravce, zbylých 50%nemovitosti má exekutor který bude drážit tento podíl.

Majitelem 50%budu za 10 dní , exekuce se má konat za měsíc.

Mám i v tomto případě nárok na přednostní odkud zbylého podílu ? Zápis do katastru bude přibližně za měsíc stačí mi pouze kupní smlouva o koupi prvních 50%?

Děkuji za odpověď

Miroslav | 4.1.2019 11:01 | Citovat »

Dobrý den, asi to nebude k věci, ale prosím poraďte mi. Chceme si s přítelkyní pronajmout byt a řešíme jestli je lepší napsat smlouvu na jednoho z nás nebo na oba.Nevíme jaké jsou rizika. Děkuji za odpověď

Jakub | 4.2.2019 21:23 | Citovat »

Dobrý den, v podstatě je to jedno. Pro administraci je lepší, když je to na jednoho, a to v případě že by se přehlašovaly např. energie. Úskalí může nastat, až v případě pokud váš vztah nedopadne, a ve zlém byste se rozcházeli. Pak ten kdo není na smlouvě napsán, nemá žádný status byt nadále užívat. Ale chtěl byste tam nadále bydlet?! Lepší je začít znovu někdě jinde.

marcela | 5.2.2019 08:41 | Citovat »

Dobry den, prosim...jak se řeší, pokud spolumajitel, ktery ma předkupní pravo a my mu pisemnou formou nabizime podminky odkupu pozemku, neprebírá poštu a nebo kdyz převezme, tak jednoduše nic neodpoví. Ani záporně ani kladně. Co potom? Děkuji Sablikova

Veronika | 3.5.2019 16:19 | Citovat »

Dobrý den, děkuji mnohokrát za dotaz. Velmi rada dam doporučení, jen mi, prosím, napište na mail marcela@financeproradost.cz

dekuji a přeji krásný den. Marcela H.

Marcela | 3.5.2019 20:44 | Citovat »

Prosím o informaci, zda lze pronajímat nemovitost (rodinný dům) fyzické či právnické osobě bez souhlasu spolumajitelů a zda je při souhlasu/nesouhlasu důležitý vlastnický podíl. Může spoluvlastník s 1/9 vlastnického podílu bránit pronájmu?

Děkuji

Pavel Soukup | 12.5.2019 13:24 | Citovat »

Dobry den, Pavle, dle mého názoru to nelze. Měl by být udělen písemný souhlas, a to nehledě na velikost podílu. Opomenutý spolumajitel by se mohl domáhat u soudu neplatnosti nájemní smlouvy. Velikost podílu je rozhodná např. pro rozdělení příjmu z nájmu a to z důvodu daňové povinnosti. Nejsem však právník, proto pronájem raději konzultujte s ním. Přeji krásný den.marcela h.

Marcela Hrubošová | 12.5.2019 16:01 | Citovat »

Dobrý den, já mám teď trochu laický dotaz, jelikož o tuhle problematiku se teprve začínám zajímat a ještě jsem o tom nic nenašla. Chystáme se na rozsáhlou rekonstrukci domu, který má bytové jednotky a já jsem spoluvlastník s bratrem. A zřejmě ji nechám provést touhle firmou, co se zabývá rekonstrukcema. Ale jelikož nemáme moc dobré vztahy, potřebuji, aby to bylo vše černé na bílem.. Jakou všechnu dokumentaci k tomu budu potřebovat?

Kika | 23.7.2019 20:25 | Citovat »
Komentovat
 
 

Přihlaste se k odběru novinek a objevujte s námi svět financí

Jméno: Email: Email: