Finance pro radost

PŮJČKY JAK JE NEZNÁME. JE SPRÁVNÉ ŽÁDAT ÚROK?

9.8.2018 2139x (naposledy 3.3.2024 11:13) 0 Jak na FINANCE, DLUHY, POJIŠTĚNÍ

Zhruba 2 000 let před naším letopočtem ve staré Babylonii se začal objevovat stav, kdy se poskytovalo zboží, služby a peníze výměnou za budoucí splátky. Dnes bychom tento stav označili slovem – PŮJČKA.

 • Kdy přesně si lidé začali mezi sebou půjčovat, nelze říct. Ve starověkém Babylonu v době okolo roku 2000 př. n. L., ale prokazatelně existoval systém, v němž chrámy zájemcům na začátku doby sadby půjčovaly osivo. Farmáři takto získaná semena vzali, zaseli a po prodeji sklizně půjčku splatili.

 • Ve větší míře se začalo půjčovat ve starém Řecku a Římě zhruba od čtvrtého století př. n. L., kde se také stalo běžnou věcí používání úroku. V pozdější době, zejména od dvacátého století půjčky prostoupily hospodářství celého světa.

 • Pohled na půjčování peněz na úrok býval tradičně dost nepříznivý. Řada náboženských tradic, včetně hinduismu, buddhismu, judaismu, křesťanství a islámu, také v různých etapách historie razantně odmítala požadování úroků z půjček. Některá náboženství to striktně dodržují dodnes.

„Pokud zapůjčíte peníze chudým mezi Mými lidmi, nechovejte se k nim jako věřitelé – nežádejte úrok“ (Exodus 22:24)


 • Dnes se půjčky vyskytují prakticky všude po celém světě. Lidé se obracejí na věřitele, banky si půjčují od dalších bank a vlády dokonce samy od sebe. Půjčky umožňují dopřát si něco, co by jinak bylo mimo dosah kupujícího. Příslib pozdější splátky přispěl k budování bohatství, umožnil spotřebitelům pořídit si domy a založit firmy, národům dal možnost platit za války a přinesl s sebou nesčetné případy těch, kdo se dostali na mizinu.


  A co vy - půjčujete si? Jak se díváte na úrok - platit ANO nebo NE?


  ČTĚTE TAKÉ:

  Když lidé půjčují lidem

  http://www.financeproradost.cz/clanek/kdyz-lide-pujcuji-lidem

  Otázky a odpovědi: Mám půjčit kamarádce?

  http://www.financeproradost.cz/clanek/otazky-a-odpovedi-mam-pujcit-kamaradce

Přihlaste se k odběru novinek a objevujte s námi svět financí

Jméno: Email: Email: