Finance pro radost

SOUTĚŽ O NEJORIGINÁLNĚJŠÍ PLATIDLO

22.3.2017 2211x (naposledy 21.3.2023 05:22) 0 Finanční nauka pro děti i dospělé

Kuřátko Pípo vyhlašuje i letos SOUTĚŽ O NEJORIGINÁLNĚJŠÍ PLATIDLO. Vytvořte si svoji vlastní "měnu", tak jako to udělalo kuřátko Pípo a zašlete nám svůj návrh do 31.5.2017 na adresu: marcela@financeproradost.cz. Výherci získají hodnotné ceny do svého vlastního bohatství. Soutěž má 3 kategorie - děti, dospělí a senioři. Těšíme se na vaše návrhy. A jak k tomu přistoupilo kuřátko Pípo? Kde bralo inspiraci a jak se s tím vypořádalo? Čtěte dál.

Kuřátko Pípo se nechalo inspirovat historií a největšími ekonomy světa. Hledalo, hledalo, až objevilo název BANCOR.

Víte co je bancor?

S penězi pod názvem “bancor” přišel již britský ekonom John Maynard Keynese (ekonomický směr – keynesiánství = zásahy státu do ekonomik zemí formou investic), který přišel po 2.světové válce s myšlenkou jednotné globální měny, která měla obsahovat 30 nejvýznamnějších komodit světa (např.zlato, stříbro atd.). Bancor se tak měl stát neutrální měnou se samoregulací proti zvyšování schodků mezi dluhy a kumulujícími pohledávkami jednotlivých ekonomik. K jeho realizaci však nikdy nedošlo a název “bancor” tak zůstal osiřen. Kuřátko Pípo ho však našlo, oživilo a získalo vlastní měnu.

MINCE BANCORu byla vytvořena na návrh kamarádky Pípa MARCELY HRUBOŠOVÉ a má symbolizovatštěstí a prosperitu (ve staré Číně byly malé kovové mince symbolem štěstí a bohatství), sílu – mince v sobě nese tvář lva (misky vah jsou oči, tělo váhy nos a ústa, a okolní nápis BANCOR CZ představuje hřívu), a rovnováhu – kterou předstvavuje váha uprostřed mince.

A jak byste svou "měnu" pojmenovali a vyobrazili vy?

Přílohy

Soubor Velikost Typ
Bancor MH.jpg 112.43 kB

Přihlaste se k odběru novinek a objevujte s námi svět financí

Jméno: Email: Email: