FINANČNÍK, KTERÝ ROZHODOVAL O VZNIKU AMERIKY ROBERT MORRIS

Robert Morris (1734 – 1806)
- Jeden z hlavních ekonomických manažerů revoluční vzpoury amerických osad proti britskému koloniálnímu útlaku. Patřil mezi hlavní osoby při řízení finanční politiky mladé republiky, (Ameriky) která 4.července 1776 získala nezávislost.
- Byl přezdíván jednodušše a výstižně “finančník” .
- Jeho posláním bylo vytvořit partnerství mezi státem a byznysem. Tvrdil “K tomu, abychom mohli udělat nějaký dobrý čin, musíme být naplněni odvahou zasít mezi americké obchodníky takový duch podnikání a zaměřit jejich pozornost k takovým předmětům činnosti, které přinesou co největší užitek veřejnosti. Vlastní zájem obchodníků a veřejné blaho kráčí ruku v ruce a nepotřebují žádnou nápovědu ani mentory.”
- Ikdyž začínal zcela od nuly – téměř bez prostředků, dokázal vybudovat finanční zázemí, především díky tomu, že ctil tři principy: POVĚST, KONTAKTY, PÉČE O DETAIL. Po otci, který se zabýval bez valných úspěchů loďařstvím, nezdělil žádné velké bohatství, za to měl bystrou mysl, kterou spolehlivě doplňoval svým talentem navazovat správné kontakty na správném místě. Když jako mladý nastoupil u Willing and Company, společnost zabývající se námořní přepravou (po 10ti letech se stal jedním ze společníků a společnost nejúspěšnější firmou Severní Ameriky) rozvinul své bohatství vysoce ziskovými dodavatelskými službami spojenými s atraktivním a velmi žádaným zbožím, jako byl tabák, cukr a indigo z Jamajky, nebo přepravou mouky a alkoholických nápojů.
- Díky kontaktům – vytvářel četné partnerské formy, z nichž se mu urodilo zakládání a řízení společností pro najímaní lodí a investování po celém světě. Na svou dobu byl jeho počin velmi odvážný, neboť severoamerická populace uvažovala a jednala v duchu farmářské filosofie. To je vše si udělej sám, kdežto Morris razil vše dělej s propojováním lidí.
- Největší úspěchy však zaznamenal při obchodování s cennými papíry, kdy francouzkým investorům prodával papírové peníze, jež americké osady vydávaly jako svého druhu dluhopisy, jež byly oblíbeným předmětem spekulace. Ikdyž Morris často velmi riskoval, vždy se vyhýbal hazardnímu podnikání. Zastával názor: “Přesnost a dochvilnost jsou nejlepší součásti obchodního kapitálu každého podnikatele, který chce dosáhnout úspěchu poctivou cestou.”
- Morris byl tvrdý odpůrce Britské nadvlády nad Amerikou a vášnivý vlastenec. Byl delegátem kontinentálních kongresů, který připravil vzpouru proti britskému králi a slavné Prohlášení nezávislosti. Když svými penězi záchranil i americkou revoluci, tím že podpořil Washingtonovu armádu, které financoval potraviny, oblečení, i podporu. Za to získal 20.2.1781 funkci Správce financí, kterou odhlasoval Kongres jako nejvyšší možné postavení ve státě pro výběr daní. Tento post byl v Americe úplně nejvyšší, v té době totiž Amerika neměla ani prezidenta ani vládu.
- Morris si vytkl cíl vytvořit centrální banku. (V tomto čase neexistoval žádný bankovní system, žádné investiční společnosti ani žádná burza.) Brzy založil první národní finanční instituci s názvem Bank of North America, kterou velmi rychle začala využívat i francouzská vláda a splácet jejím prostřednictvím řadu plateb. Jako první přišel se systémem dlouhodobých úvěrů za nižší úroky, ale vždy jen pro přesné projekty, které měli pravděpodobnost úspěchu v budoucnosti. Morrisova banka měl tak významné postavení díky důvěryhodnosti zahraničních věřitelů. Morris se výrazně zapsal do dějin finančního podnikání i tím, že na vlastní riziko vydával a podepisoval papírové peníze, kterým se říkalo “Morris notes” (Morrisovy bankovny, které byly kryty zlatem. (Nejednalo se o předchůdce dnešního dollaru).