Finance pro radost

VÁCLAV FRANTIŠEK ČERVENÝ - LEGENDÁRNÍ ČESKÝ VÝROBCE HUDEBNÍCH NÁSTROJŮ

VÁCLAV FRANTIŠEK ČERVENÝ - LEGENDÁRNÍ ČESKÝ VÝROBCE HUDEBNÍCH NÁSTROJŮ

27.9.1819 Dubeč – 19.1.1896 Hradec Králové

Byl jeden z nejvýznamnějších českých výrobců hudebních nástrojů. Na svou dobu byl velmi odvážný a geniální konstruktér.

Jako druhorozený neměl moc velké vyhlídky na majetek rodiny a tak se rozhodl již v mladém věku jít vlastní cestou. Bylo mu pouhých třináct let, když odešel do Prahy do učení do dílny nástrojářského mistra Jana Adama Bauera. Už tehdy měl mladý Václav v oblibě hru na klarinet, křídlovku i hornu a sám si doma nástroje zručně opravoval. Bauer ho zprvu pustil jen k pomocným pracím, ale velmi brzy vypozoroval, že jeho učeň má talent a chuť experimentovat.

  • Právě experimenty v tvorbě hudebních nástrojů ho později proslavily. Jakmile dovršil plnoletosti, vydal se Červený na pětiletý vandr po Čechách, Moravě, Uhrách i po Rakousku. Když se vrátil, nástrojář Bauer ho chtěl zpět, ale Červený odmítl, měl zlaté české ručičky, absolutní hudební sluch, obrovskou píli, vynalézavou hlavu, podnikavého ducha a chtěl něco svého. Aby ale svému učiteli nekonkuroval, přestěhoval se do Hradce Králové, kde si založil vlastní továrnu na výrobu hudebních nástrojů. V roce 1942 otevřel zprvu malou dílnu a nestačil se otáčet. Jeho jméno se rozkřiklo a on byl zavalen zakázkami. Dva roky nato vynalezl hudební nástroj, který pokřtil na "kornon". O tomto novém hudebním nástroji se dověděl v Německu maestro Richard Wagner (známý nejen svými kolosálními operními díly jako Tanhäuser, Lohengrin, Tristan und Isolde, Ring der Nibelungen etc., ale také svým ne zcela počestným způsobem života.) Wagner motivoval Červeného ke konstrukci nástroje, který by vyhovoval jeho požadavkům. Tak vznikla v dílně Červeného Wagnerova tuba. Ve svých nejlepších časech měla jeho firma na pětašedesát zaměstnanců a vyráběla ručně asi tři tisíce nástrojů ročně.

  • V. F. Červený byl i velmi dobrým obchodníkem. Od samého počátku svých aktivit se soustřeďoval na dodávku svých nástrojů na světové trhy. Zůčastňoval se mezinárodních výstav a s pomocí svého bratra založili zastoupení přímo v New Yorku. Na mezinárodních výstavách, ať již v Barceloně, Chicagu, Mnichově, Paříži, Philadelphii či Vídni sklízel velké úspěchy a uznání.

  • Ve chvíli, kdy už si myslel, že jeho firma nemůže fungovat lépe, přišla rána pod pás. Ničivá epidemie cholery. Zákeřná nemoc připravila o život několik jeho dělníků. Než stačil zaučit nové, výroba drhla a zákazníci čekali. První velkou krizi Červený ustál a co víc, začal obchodovat se zahraničím. Vyvážel do Ameriky, na Kubu, do Ruska až na Kavkaz.

  • Když v sedmdesáti sedmi letech starý pán zemřel, jeho firmu ve skvělé kondici převzali jeho dva synové Jaroslav a Stanislav. Červeného společnost však brzy přestane být tím, čím bývala. Ze špičkové nástrojářské firmy, které bylo těžké v Evropě konkurovat, se brzy stává řadovou, ale ještě do začátku první světové války dobře fungující.

  • Válka ji ale položí na lopatky. Po válce se firma ještě na chvíli nastartuje, ale už nemá takový odbyt. Po roce 1948 byla továrna Červený začleněna do státního podniku AMATI Kraslice, jednoho z největších světových výrobců dechových nástrojů. Nástroje se však nadále vyráběly ve starých prostorách. Až v roce 1973 se výroba přestěhovala do nedaleké nové budovy v Hradci Králové. Firma funguje pod hlavičkou AMATI Kraslice i dnes a výrobní program se i nadále soustřeďuje na cylindrové nástroje s širokou mensurou v intencích toho nejlepšího, co po sobě zanechal V.F.Červený. Nynější nástroje jsou pak výsledkem spojení dlouholeté zkušenosti a znalosti rukodělné práce a nejmodernější technologie.

Přihlaste se k odběru novinek a objevujte s námi svět financí

Jméno: Email: Email: