Finance pro radost

Významní lidé ve světě financí

HANA PODOLSKÁ - ČESKÁ COCO CHANEL . HANA PODOLSKÁ - ČESKÁ COCO CHANEL .

HANA PODOLSKÁ (16.5.1880 - 15.2.1972) - největší podnikatelka módního průmyslu

Vybudovala první prestižní módní salón v Čechách, její tvorbu uznávala celá Evropa a jako první perfektně ovládala i marketing a PR. O manžela a oba syny ji ale připravil osud, o firmu zase komunisté. Trpký osud první dámy české módy Hany Podolské přezdívané česká Coco Chanel.

Hana Podolská, vlastním jménem Johanna, se narodila 16. května 1880 jako nejstarší z dvanácti dětí, z nichž se ale dospělosti dožilo pouze pět. Zpočátku vypadalo její dětství téměř pohádkově, protože její tatínek František Vošahlík byl uznávaný architekt a stavitel. Jenže zemřel v pouhých 44 letech na tuberkulózu, a tak se mladičká Hana musela nejen postavit na vlastní nohy, ale i pomáhat mamince uživit mladší sourozence. Naštěstí byla velmi zručná, a tak se vyučila dámskou krejčovou u Anežky Fišerové v pražské Celetné ulici.

JOSEF HLÁVKA (1831-1908) ARCHITEKT A MECENÁŠ, KTERÝ ROZDAL, VŠE CO MĚL JOSEF HLÁVKA (1831-1908) ARCHITEKT A MECENÁŠ, KTERÝ ROZDAL, VŠE CO MĚL

Architekt Josef Hlávka (1831-1908) byl jedním z nejúspěšnějších českých podnikatelů druhé poloviny 19. století v Rakousku-Uhersku, stavitel vídeňské opery, významný mecenáš, zakladatel a první prezident České akademie věd.

« 1 2 3 4 5 6 7 8 10 »

Přihlaste se k odběru novinek a objevujte s námi svět financí

Jméno: Email: Email: