Finance pro radost

.

ROZHOVOR S ING. MARCELOU HRUBOŠOVOU (časopis VÝJIMEČNÉ ŽENY 2014)

OPUSTILA VELKÉ KORPORACE A ZAČALA UČIT JAK ZACHÁZET S PENĚZI

Vystudovala Vysokou školu finanční a správní - obor pojištovnictví, je členkou Finančního a pojišťovacího institutu, přednáší Řízení rizik na Institutu managementu a práva, a vlastní společnost Finance pro radost s.r.o. Je business mentorkou pro řadu začínajících podnikatelů a stojí za vznikem řady úspěšných projektů a firem nejen z oblasti pojišťovnictví. Dříve působila na pozicích: Ředitelka úseku vymáhání pohledávek ve Stavební spořitelně České spořitelny a.s., Generální ředitelka Asset Portfolio Servicing a.s., Ředitelka odboru podpory řízení obchodu v České pojišťovně a.s., Finanční manager pro řízení obchodních vztahů pro Českou a Slovenskou republiku v ING. Stojí za zrodem řady investičních společností, penzijních fondů, dvochodkových společností či pojišťovacích makléřských společností. Pro svou profesionalitu a odbornost získala ocenění EUROMANAGER roku 2005, patřila do TOP 50 klíčových zaměstnanců ING a působila v Talent Management Poolu skupiny PPF. Na podporu finančního vzdělávání a zmírňování chudoby v České republice založila Nadační fond kuřátka Pípa, kterému také předsedá.

Dnes se plně věnuje vzdělávání finanční gramotnosti a podnikatelství. Je autorkou vzdělávacího konceptu FINANCE PRO RADOST, který učí finanční gramotnost děti, dospělé i seniory, včetně finanční gramotnosti v podnikání. Je také autorkou knih: Optimalizace pohledávek (nejen) pojišťoven, Profese pojišťovací zprostředkovatel aneb Co by měl každý „Pojišťovák“ vědět, nebo velmi úspěšné knihy Tahák na úspěšné podnikání.

Její životní motto: „Veškeré bohatství života, které hledáš, máš už dávno u sebe. Že ho nevidíš, je možná jen důsledek toho, že se díváš nesprávným směrem.“

Věci, kterými se tají – v roce 2009 byla finalistkou celonárodní soutěže PRETTY WOMAN ČR 2009 a je vášnivou cyklistkou. Na kole přejela Indický Himaláj, Chile, Nový Zéland, Tunis, Korsiku a řadu dalších zemí.

Můžete představit projekt FINANCE PRO RADOST (www.financeproradost.cz)?

FINANCE PRO RADOST je projekt, který vznikl na podporu vzdělávání finanční gramotnosti. Jedná se o vzdělávací koncept, který má jednoduchou formou učit rodinným a osobním financím, představovat finanční svět a jeho uspořádání, přetransformovávat složité informace k finančním produktům a službám do jednoduchých informací, tak aby člověk věděl k čemu produkt/služba skutečně slouží a jaké skutečné potřeby v jeho životě pokrývá. Finance pro radost dnes již není pouze webový portál, ale vznikla nově AKADEMIE FINANCE PRO RADOST, která v rámci FINANČNÍ AKADEMIE učí jak řídit své rodinné a osobní finance a PODNIKATELSKÁ AKADEMIE, která učí základům podnikání – Jak si postavit úspěšnou a prosperující firmu.

Jak vznikla myšlenka pro jeho vznik?

20 let řeším důsledky finanční neznalosti. Vždy v mé práci představovalo přední místo vymáhání pohledávek, ať již pro státní správu, nebo pro soukromý sektor (pojišťovny, banky, obchodní či leasingové společnosti). Poslední 3 roky jsem jako ředitelka úseku vymáhání pohledávek v jedné přední bance na českém trhu sledovala to obrovské a bezmyšlenkovité zadlužování lidí, a jejich následné propady do osobních bankrotů. Na vině není pouze finanční negramotnost, ale i obrovská manipulace lidí ze strany velkých finančních hráčů. Školení obchodníků v prodeji finančních produktů a služeb není ani tolik zaměřeno na produktovou nabídku, jako na obchodní dovednosti a psychologii prodeje. Lidé jsou pak v manipulováni do nákupů produktů a služeb, které vůbec nepotřebují nebo se dají řešit zcela jinou nebo levnější formou. Proto jsem se rozhodla věnovat dalších 20 let prevenci. Je to můj osobní závazek k sobě i ke společnosti vrátit alespoň část z toho, co jsem se za 20 let ve financích naučila, zpět lidem. Cítím to jako své poslání, a musím přiznat, že z toho mám každý den obrovskou radost a velmi mě to naplňuje. Webový portál www.financeproradost.cz a AKADEMIE FINANCE PRO RADOST jsou prvním vykopnutím.

Co je hlavní myšlenkou projektu?

Vzdělávání finanční gramotnosti jednoduchou formou, hravě a zábavně (taková “škola hrou”). Cílová skupina začíná již od předškoláků, kde připravuji obrázkové knížky, edukativní počítačové hry, a pohádkové animované filmy s finanční tématikou. Pro dospělé jsou připraveny semináře, e-Semináře, workshopy, mentoring, a pro generaci našich dědečků a babiček, jsou připraveny besedy a divadelní představení.

Kde máme největší mezery v rámci finančnictví obecně?

Myslím, že po roce 1989 vzniklo zcela nové odvětví – odvětví finančnictví, kterému jsme přihlíželi, ale zapomněli jsme se s ním i teoreticky seznamovat. Finanční gramotnost měla být zakomponována do školní výuky již v 90. letech, kdy začaly vznikat první soukromé banky, pojišťovny, kampeličky apod., a trh začal nabízet nové finanční produkty a služby.

Jsou nějaká obecná pravidla jak udržet domácí rozpočet na uzdě a finance řídit?

1. Neutrácet více než je váš příjem. 2. Mít své finance pod kontrolou a pravidelně si sledovat výdajové položky, které nás nejvíce zatěžují a hledat jejich optimální nastavení. 3. Tvořit si rezervy.

Mám jedno své jednoduché osobní pravidlo: 1-7-2, které znamená rozdělení si měsíčního příjmu. 1 je 10 % – to je má osobní odměna za práci, kterou musím v daném měsíci odvést, a za to si mohu koupit cokoliv mě napadne a udělá mi radost, nedostavuje se pak frustrace, že chodím jen do práce a vlastně si nic neužiji, 7 je 70%– to je režie, kterou musím každý měsíc zaplatit ve formě výdajů na bydlení, energie, pojištění, jídlo, oblečení atd. 2 je 20 % – to jsou úspory a rezervy, které si každý měsíc odkládám pro případ nějakých nenadálých událostí (např. vážná nemoc, ztráta zaměstnání, rozchod) a taky jako zdroj k vytváření si svých pasivních příjmů.

Mám taky jedno své osobní doporučení z praxe pro ty, kdo si půjčují peníze: „Ten kdo neumí spořit, nebude umět ani splácet.”

Ve své činnosti se věnujete vzdělávání v oblasti podnikání. Máte nějaká doporučení pro začínající podnikatele/lky, kde získat finanční prostředky do začátku podnikání?

Podnikání je proces a od nápadu po skutečně prosperující firmu vede dlouhá cesta. Proto na začátku není třeba hned řešit, kde na podnikání vezmeme peníze. Nejprve si musíme ujasnit a přesvědčit se, zda náš nápad je smysluplný a reálný, zda si najde na trhu své zákazníky a může se stát předmětem našeho podnikání a naší obživou. Pokud dokáži svůj nápad uvést do reality a zajistit první příjmy, pak se teprve mohu vrhnout do skutečného podnikání včetně všeho co k tomu patří. Začínající nebo věčně začínající podnikatele/lky vedu, vzdělávám v oblasti financí, a podporuji (mentoruji) při jejich budování své podnikatelské činnosti. Pokud se mi jejich nápad líbí a má budoucnost, pak velmi ráda vstupuji do role tzv. Business angel. V podnikání platí: “Nejdřív prodej pak designuj!”

Plánujete ještě nějaké jiné pracovní či osobní výzvy?

Výzvy přichází se životem, takže je úplně neplánuji. Teď je mou největší výzvou právě projekt FINANCE PRO RADOST a naplnění jeho vize. Osobní výzvou je pro mě určitě má 10letá dcera.

Přihlaste se k odběru novinek a objevujte s námi svět financí

Jméno: Email: Email: